No trials currently open for registrations
2023 Primary Belconnen Region Swimming Results
2023 Primary Tuggeranong Region Swimming Results
2023 Primary South/Weston Region Swimming Results
2023 Primary North/Gungahlin Region Swimming Results
2023 Combined Secondary Swimming Results
2023 SSACT 12&U ACT Swimming Championship Results
2023 SSACT 13&O ACT Swimming Championship Results
SSACT Swimming Records (May 2023)
2022 SSACT 12&U and 13&O ACT Swimming Championships – Results by Event
Primary Regional Events – Swimming | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Deliverer | SSACT + Teacher Event Co Ordinator
|
|||||
Dates & Venues | Belconnen | 26/3/2024 | AIS | |||
Tuggeranong | 28/3/2024 | Stromlo | ||||
South/Weston | 5/4/2024 | Stromlo | ||||
North/Gungahlin | 3/4/2024 | AIS | ||||
ACT Championship | 7/5/2024 | AIS | ||||
Entry Details | Will be provided to School Sport Coordinators from the relevant Event Coordinator as listed below. | |||||
Format | Regions to hold one day events.
12-year old’s attending High School will attend their relevant Secondary Regional event, and if they qualify will go onto the 12&U ACT Championship
|
|||||
Regional Teacher Points of Contact | Belconnen | Jasmine Paunovic | Maribyrnong Primary School | jasmine.paunovic@ed.act.edu.au | ||
North/Gungahlin | Katelyn Kozjak
Ryan Curbishley |
Holy Spirit Primary School
Holy Spirit Primary School |
katelyn.kozjak@cg.catholic.edu.au
ryan.curbishley@cg.catholic.edu.au |
|||
Tuggeranong | Laura Hay | St Francis of Assisi Primary School | laura.hay@cg.catholic.edu.au | |||
South/Weston | Ben Davis | Holy Trinity Primary School | ben.davis@cg.catholic.edu.au | |||
ACT Event
Coordinator |
Swimming ACT +Amanda Beresford & Mandy Lee | Lyneham Primary
Yarralumla Primary School |
amanda.beresford@ed.act.edu.au
mandy.lee@ed.act.edu.au |
Secondary Regional Events – Swimming | |||||
---|---|---|---|---|---|
Deliverer | SSACT + Teacher Event Co Ordinator | ||||
Dates & Venues | |||||
Combined Secondary | 9/4/2024 | AIS | |||
ACT Championship | 9/5/2024 | AIS | |||
Entry Details | Will be provided to School Sport Coordinators from the relevant Event Coordinator as listed below. | ||||
Format | Regions to hold one day events.
12-year olds attending High School will attend their relevant Secondary Regional event, and if they qualify will go onto the 12&U ACT Championship.
|
||||
Combined Secondary | TBC | Harrison School | TBC | ||
Tomas Rodriguez | Calwell High School | tomas.rodriguez@ed.act.edu.au | |||
ACT Event Coordinator | Swimming ACT + ASC
Kym Darmody Lee Boswell |
John Paul II College St Edmund’s College |
kym.darmody@cg.catholic.edu.au Lboswell@sec.act.edu.au |
ACT State Representative Team – Swimming 10-12 Years | |||
---|---|---|---|
School Sport Australia Championship | Dates
24th – 27th July 2024 |
Venue/Host State
Gold Coast, QLD |
|
Combined (10 -19) Boys & Girls Team | Team Official | School | |
David Murphy
Sarah Davoren |
|
|
|
Bethany Hooper
Greg Leach Teresa Miller |
Torrens Primary
Kingsford Smith School St Mary Mackillop College |
ACT State Representative Team – Swimming 13-19 Years | |||
---|---|---|---|
School Sport Australia Championship | Date
27th – 31st July 2024 |
Venue/Host State
Gold Coast, QLD |
|
Combined (10 -19) Boys & Girls Team | Team Official | School | |
David Murphy
Sarah Davoren |
|
||
Bethany Hooper
Greg Leach Teresa Miller |
Torrens Primary
Kingsford Smith School St Mary Mackillop College |