No trials currently open for registrations
2023 SSACT 13&O ACT Track and Field Championship Results
2023 SSACT 12&U ACT Track and Field Championships Results
2023 Secondary North Region Track and Field Results
2023 Primary North/Gungahlin Region Track and Field Results
2023 Secondary South Region Track and Field Results
2023 Primary Tuggeranong Region Track and Field Results
2023 Primary Belconnen Region Track and Field Results
2023 Primary South/Weston Region Track and Field Results
2022 SSACT 13&O ACT Track and Field Championships Results
SSACT 12&U Track & Field Championships Records – Updated 2022
SSACT 13&O Track & Field Championships Records – Updated 2022
2022 SSACT 12&U ACT Track and Field Championships Results
2022 Secondary South Region Track and Field Results
2022 Primary North/Gungahlin Region Track and Field Results
2022 Secondary North Region Track and Field Results
2022 Primary Tuggeranong Region Track and Field Results
2022 Primary Belconnen Region Track & Field Results
2022 Primary South/Weston Region Track and Field Results
SSACT 12&U Track and Field Records
SSACT 13&O Track and Field Records
12&U Regional Events – Track and Field | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Deliverer | SSACT + Teacher Event Coordinator | ||||||
Dates & Venue | South/Weston | 22/8/2024 | Woden Park | ||||
Belconnen | 20/8/2024 | AIS | |||||
Tuggeranong | 26/8/2024 | Woden Park | |||||
North/Gungahlin | 5/9/2024 | AIS | |||||
ACT Championship | 17/9/2024 | Woden Park | |||||
Entry Details | Will be provided to School Sport Coordinators from the relevant Event Coordinator as listed below. | ||||||
Format |
|
||||||
Regional Teacher Points of Contact | Belconnen | Dillon Payne | St. Matthew’s Primary School | dillon.payne@cg.catholic.edu.au | |||
North/Gungahlin | Julian Fior
Daniel Boyle Ajay Joshi |
Franklin School
Taqwa School Amaroo School |
julian.fior@ed.act.edu.au
daniel.boyle@taqwaschool.act.edu.au ajay.joshi@ed.act.edu.au |
||||
South/Weston | Mike Brady | Orana Steiner School | mike.brady@oranaschool.com | ||||
Tuggeranong | Anne Potter | Holy Family Primary School | anne.potter@cg.catholic.edu.au | ||||
ACT Event
Coordinator |
Anne Potter | Holy Family Primary School | anne.potter@cg.catholic.edu.au |
13&O Regional Events – Track and Field | |||||
---|---|---|---|---|---|
Deliverer | SSACT + Teacher Event Coordinator | ||||
Dates & Venues | South | 28/8/2024 | Woden Park | ||
North | 9/9/2024 | AIS | |||
ACT Championship | 24/9/2024 | AIS | |||
Entry Details | Will be provided to School Sport Coordinators from the relevant Event Coordinator as listed below. | ||||
Format | Regions to hold one day events.
Turning 12-year olds attending High School will attend their relevant Secondary Regional event, and if they qualify will go onto the 12&U ACT Championship. |
||||
North | Maddy Light | Melba Copland Secondary School | madeleine.light@ed.act.edu.au | ||
South | Lindsey Pike
Mike Brady |
Alfred Deakin High School
Orana Steiner School |
lindsey.pike@ed.act.edu.au
Mike.Brady@oranaschool.com |
||
ACT Championship | Maddy Light | Melba Copland Secondary School | madeleine.light@ed.act.edu.au |
ACT State Representative Team – 12&U Track and Field | |||
---|---|---|---|
School Sport Australia Championship | Dates
28th November – 2nd December 2024 |
Venue/Host State
Sydney, NSW |
|
12&U Team | Team Official | School | |
Coach | |||
Coach
Coach/Manager Manager |
|
|
13&o State Team is selected by Athletics ACT for representation at Athletics Australia All Schools, this team is not a SSACT team |